Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

Savižudybių prevencijos biuras I N F O R M U O J A

PAVOJAUS ŽENKLAI KAIP ELGTIS

 

PROBLEMA – savižudybės

Ką daryti, jeigu nujaučiate, kad Jums artimas asmuo  ketina nusižudyti?
Nors ne visi savižudybės atvejai yra nuspėjami, daugelį jų galima įtarti įvyksiant. Efektyviausias būdas išvengti artimųjų savižudybės – tai išmokti pastebėti pavojaus ženklus, tinkamai juos įvertinti ir priimti teisingą sprendimą.
Daugelį sutrikimų, pavyzdžiui, depresiją, įvairias emocines krizes – dažniausias savižudybių priežastis, beveik visada įmanoma atpažinti ir išgydyti.

PLAČIAU >>>


 

konferencPrieš du metus Vilniaus savivaldybėje pasirašytas Vilniaus savižudybių prevencijos memorandumas. Memorandumas realiai atvėrė galimybes įvairiems prevencijos būdams, kurie iki šiol buvo netaikomi arba taikomi tik epizodiškai. 2017m. gruodžio 1 d. Vilniaus m. savivaldybė, Vilniaus universitetas, Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuras ir Vilniaus m. psichikos sveikatos centras Radisson Blu Hotel viešbučio konferencijų centre organizuoja 2-ąją Vilniaus savižudybių intervencijos metodų konferenciją. Bus pristatyti įvairūs praktiškai pasiteisinę ir moksliškai patvirtinti savižudybių intervencijos metodai. Antrojoje konferencijoje susitelkiama ne tiek į pirmąją pagalbą, kiek į pagalbą žmonėms, kurie yra suicidiški ilgą laiką (pvz. save žaloja, mėgina nusižudyti ne vieną kartą). Pristatomos ASSIST, ASSIP programos, mentalizacijos terapijos, dialektinės elgesio terapijos taikymas. CAMS vertinimas. Pranešimus skaitys žymūs specialistai iš Šveicarijos, Jungtinės Karalystės, Velso, Danijos ir Lietuvos.

Konferencijos programa >>>

 

Video transliacija You Tube tinkle: https://www.youtube.com/playlist?list=PLTXpaJvXfzJ8GsJ1HSO-LUJ51oj3tZ08b 


Artimiems-logo-FB1
tuneesivienas

SAVIŽUDYBIŲ PREVENCIJOS BIURO AKTUALIJOS:

 

Atmintinė savižudybės krizei įveikti  (lankstinukas pdf formatu)

 

Kaip atpažinti savižudybės rizikos ženklus (video) >>>

 

Pagalbos galimybių lentelė žiniasklaidos priemonėms >>> (doc formatu, pdf formatu)

 

Dėl vaikų ir paauglių savęs žalojimo bei su tuo susijusios nusikalstamos veiklos internetinėje erdvėje:

1. informacija tėvams,

2. informacija pedagogams.

 

 

 

 

Savižudybių prevencijos biuras gavo asmenines padėkas iš LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės už iniciatyvumą, rūpestį ir prisidėjimą prie nacionalinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“.

padeka2016b padeka2016a padeka2016c padeka2016d

 

REKOMENDACIJA VISUOMENĖS INFORMAVIMO PRIEMONĖMS DĖL INFORMACIJOS APIE SAVIŽUDYBES PATEIKIMO


 

2016 metai

Gruodžio 12-16 d. Savižudybių prevencijos biuro komanda kartu su specialistais iš Vilniaus savivaldybės visuomenės sveikatos biuro aplankė Suomiją Norvegų mobilumo programos rėmuose ir domėjosi suomių darbu savižudybių prevencijos srityje. Lankėmės Nacionaliniame sveikatos ir gerovės institute, Helsinkio ir Ūsimos raj. ligoninės psichiatrijos skyriuje, Nevyriausybinėje organizacijoje „Mieli“. Susitikome su Nacionalinio sveikatos ir gerovės instituto prof. Timo Partonen, PSO Psichikos sveikatos centro vadove Pia Solin, Medicinos fakulteto prof. Erkki T. Isometsä ir dr. Kari Raaska, Psichikos sveikatos asociacijos Suomijoje projektų koordinatoriumi Johannes Parkkonen, su nusižudžiusiųjų artimųjų organizacijos „SURUNAUHA“ vadove Viivi Suihkonen ir kt. Susipažinome su suomių psichikos sveikatos sistema ir savižudybių rodikliais, aiškinomės kokius jie vykdo projektus savižudybių prevencijos rėmuose, kaip rūpinasi nusižudžiusiųjų artimaisiais ir kaip dirba su žiniasklaida. Pasisėmėme patirties, pristatėme jiems savo veiklas.

suom 1 suom 2 suom 3

 

Lapkričio 30 d. vyko ketvirtosios Vilniaus savižudybių prevencijos algoritmo rengimo dirbtuvės „Bendrojo Vilniaus miesto savižudybių prevencijos algoritmo aptarimas“. Šių dirbtuvių metu buvo aptariamas preliminarus bendrasis Vilniaus miesto savižudybių prevencijos algoritmas bei atskiros šio algoritmo dalys, pagalbos teikimo sistemos dalyvių vietos ir funkcijos. Aptartas veiksmų koordinavimas tarp specialiųjų tarnybų ir kitų įstaigų. Renginyje dalyvavo atstovai iš įvairių įstaigų: Bendrojo pagalbos centro, Vilniaus apskrities VPK, Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdybos, Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties, Lazdynų poliklinikos PSC, Centro poliklinikos PSC, Antakalnio poliklinikos PSC, Vaikų ligoninės, Respublikinės Vilniaus psichiatrinės ligoninės, Vilniaus miesto socialinės paramos centro, Vilniaus miesto Vaiko teisių apsaugos skyriaus, Kauno miesto savivaldybės VSB ir Vilniaus TLK. Renginį moderavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Jurgita Rimkevičienė. Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička pristatė planuojamą savižudybių prevencijos algoritmą. Įstaigų atstovai aktyviai dalyvavo diskusijose.

dirbt4 1 dirbt4 2 dirbt4 3

 

Lapkričio 14-18 d. Savižudybių prevencijos biuro komanda aplankė Švediją Norvegų mobilumo programos rėmuose ir domėjosi švedų darbu savižudybių prevencijos srityje. Susitikimuose dalyvavo Visuomenės sveikatos agentūra, Nacionalinė sveikatos ir gerovės taryba, Suicidologinių tyrimų institutas (NASP), Nusižudžiusiųjų artimųjų organizacija (SPES), NVO „Mind“, Autopsijų centras, Savižudybių prevencija vakaruose (SPIV), Psichikos sveikatos greitoji pagalba (Sabbatsbergs sjukhus ligoninė), NVO Mamas retro. Susipažinome su švedų sveikatos sistema, nevyriausybinių organizacijų veikla, aiškinomės kaip jie dirba su žiniasklaida, kaip jie sumažino savižudybių rodiklį, kokius projektus vykdo ir kaip padeda nusižudžiusiųjų artimaisiais. Pasisėmėme patirties, pristatėme jiems savo veiklas. Dirbame panašiai, kai kur netgi daugiau, nes labai daug priklauso nuo žmonių sąmoningumo ir kiek mes linkę padėti vieni kitiems.

 Sved 1  Sved 2 Sved 3 
Sved 4 Sved 5 Sved 6

 

 

Lapkričio 11 d. Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Vita Rulinskienė dalyvavo teoriniame-praktiniame seminare „Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimas asmenims, turintiems skirtingas negalias. Darbo ir konsultavimo ypatumai.“ Šiame seminare dalyvavo virš 20 profesinės reabilitacijos specialistų iš visos Lietuvos (Palangos, Radviliškio, Kauno, Trakų, Šiaulių, Druskininkų ir Vilniaus). Praktinio seminaro metu susirinkusiems buvo pristatyti asmenų, turinčių psichikos negalią, savižudybių prevencijos ypatumai, aptarti rizikos veiksniai, pavojaus ženklai bei būtini žingsniai teikiant proaktyvią pagalbą. Dalyviai taip pat trumpai supažindinti su Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro veikla ir teikiamomis konsultacijos specialistams. Seminaras vyko VšĮ „Profesijų spektro“ patalpose Druskininkuose, seminarą organizavo VšĮ Valakupių reabilitacijos centras (Vilnius).

druskin

 

 

Spalio 26-27 d. Švedijos sostinėje Stokholme vyko dviejų dienų aukšto lygio susitikimas („Stepping up implementation of the Health 2020 vision for health equity and well-being in the Nordic and Baltic States”), kuriame dalyvavo VPSC Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička. Susitikimo metu buvo aptarti sveikatos paslaugų teisumo ir gerovės įgyvendinimo Šiaurės ir Baltijos šalyse klausimai. Diskusijų metu buvo siekiama palaikyti valstybinio ir nevalstybinio sektoriaus specialistus suteikiant jiems galimybę keistis žiniomis, patirtimi bei praktika įgyvendinant programą Sveikata 2020. Reginyje dalyvavo Skandinavijos bei Baltijos šalių sveikatos apsaugos ministerijų, visuomenės sveikatos srityje dirbančių agentūrų ir nevyriausybinių organizacijų atstovai, taip pat PSO bei Europos komisijos pareigūnai.

Biuro vadovas buvo pakviestas perskaityti pranešimą šio susitikimo apskritojo stalo diskusijoje. Pristatymo metu diskusijos dalyviai buvo supažindinti su Lietuvos savižudybių epidemiologija, netolygumais bei kuriamomis savižudybių prevencijos programomis. Susirinkusiems taip pat pristatyta Valstybinio psichikos sveikatos centro veikla savižudybių prevencijos srityje bei užmegzti ryšiai su Skandinavijos šalių viešosiomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis dirbančiomis visuomenės sveikatos priežiūros srityje.

Susitikimo organizatoriai: Švedijos sveikatos ir socialinių reikalų ministerija, Švedijos visuomenės sveikatos agentūra, Pasaulio sveikatos organizacija.

Lapkričio 4 d. vyko trečiosios Vilniaus savižudybių prevencijos algoritmo rengimo dirbtuvės „Pagalbos teikimas vaikams ir paaugliams“. Dirbtuvių metu buvo aptariamas pagalbos teikimas vaikams ir paaugliams siekiant užkirsti kelią jų savižudybėms PSC vaidmuo, kaip atrodytų mėginusiųjų nusižudyti asmenų atvejo vadyba, šeimos gydytojų vaidmuo atpažįstant ir reaguojant į savižudybės riziką ir kt. Siekiama, kad algoritmas būtų realistiškas ir funkcionalus, tad buvo kviečiamos visos įstaigos prisijungti prie jo rengimo ir aptarimo. Renginyje dalyvavo atstovai iš įvairių įstaigų tiesiogiai dirbantys su vaikais ir paaugliais. Iš psichikos sveikatos centrų dalyvavo vaikų ir paauglių psichiatrai, psichologai ir socialiniai darbuotojai (dalyviai iš Antakalnio poliklinikos, Lazdynų poliklinikos, Karoliniškių poliklinikos, Centro poliklinikos). Ligonines, kuriose pakliūvai vaikai ir paaugliai po mėginimo nusižudyti atstovavo Vaikų ligoninės VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo psichologė ir Vaiko raidos centro direktorė bei VšĮ Vilniaus miesto klinikinės ligoninės psichologė. Prie renginio prisijungė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Vaiko teisių apsaugos skyriaus Vilniaus miesto savivaldybėje. Švietimo sistemą atstovavo mokyklų psichologai, Vilniaus psichologinės-pedagoginės tarnybos psichologės bei Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro psichologės. Renginyje taip pat dalyvavo Paramos vaikams centro psichologės ir Vilniaus visuomenės sveikatos biuro atstovai. Renginį moderavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Jurgita Rimkevičienė. Psichikos sveikatos centruose teikiamą pagalbą pristatė Antakalnio poliklinikos PSC socialinė darbuotoja Vilma Želnienė ir Jurgita Baublytė. Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Stritčka pristatė planuojamą savižudybių prevencijos algoritmą. Planuojamus pokyčius teikiant pagalbą mokyklai po vaiko savižudybės pristatė Vilniaus psichologinės-pedagoginės tarnybos vadovė Roma Vida Pivorienė. Įstaigos aktyviai įsijungė į diskusijas, kaip padidinti tarpžinybinį bendradarbiavimą teikiant pagalbą vaikams ir paaugliams. Ši informacija ir iškelti pasiūlymai bus tiesiogiai panaudota rengiant galutinį Vilniaus miesto savižudybių prevencijos algoritmą.

n 1 n 2 n 3

 

Spalio 21 d. vyko antrosios Vilniaus savižudybių prevencijos algoritmo rengimo dirbtuvės tema „Pagalbos teikimas psichikos sveikatos centruose esant su savižudybe susijusiems sunkumams“. Dirbtuvių metu buvo aptariamas PSC vaidmuo, kaip atrodytų mėginusiųjų nusižudyti asmenų atvejo vadyba, šeimos gydytojų vaidmuo atpažįstant ir reaguojant į savižudybės riziką ir kt. Siekiama, kad algoritmas būtų realistiškas ir funkcionalus, tad buvo kviečiamos visos įstaigos prisijungti prie jo rengimo ir aptarimo. Renginyje dalyvavo Vilniaus rajono centrinės poliklinikos, Antakalnio poliklinikos, Lazdynų poliklinikos, Karoliniškių poliklinikos, Naujininkų poliklinikos, Šeškinės poliklinikos, Naujosios Vilnios poliklinikos psichikos sveikatos centrų bei kitų įstaigų psichiatrai, psichologai bei socialiniai darbuotojai. Taip pat renginyje dalyvavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro atstovai. Renginį moderavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Jurgita Rimkevičienė, pranešimus skaitė Lazdynų poliklinikos PSC vadovė Asta Laurinavičienė ir Antakalnio poliklinikos PSC socialinė darbuotoja Vilma Želnienė. Renginio organizatorius Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuras. Finansuojama iš Vilniaus miesto savivaldybės projekto.

reng a reng b reng c

 

Spalio 19 d. Kaune Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistės Rūta Klovaitė ir Viktorija Andreikėnaitė  buvo susitikusios su žurnalistais iš „Kauno dienos“ ir „Kas vyksta Kaune“ bei diskutavo apie saugų rašymą apie savižudybes, remiantis Visuomenės informavimo etikos kodekso 40, 41 ir 42 straipsniais.

kaun1  kaun2 a 

 

 Spalio 18 d. Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Viktorija Andreikėnaitė Vytauto Didžiojo Universitete dalyvavo paskaitoje, skirtoje 2 kurso aktorinio studentams ir kalbėjo apie savižudybių vaizdavimą mene, savižudybių prevenciją bei kitus aktualius dalykus, rūpimus studentams. Kartu dalyvavo studentų dėstytoja režisierė, aktorė Agnė Sunklodaitė bei Vaikų linijos bei programos SafeTalk lektorė Justina Stefanovič.

VDU aktoriai

 

Spalio 1-7 d. žurnale ,,Savaitė" spausdinamas straipsnis „Kai skauda sielą - kreipkimės pagalbos“ apie savižudybių prevencijos programas SafeTalk ir Asist bei situaciją Lietuvoje. Kalbinama Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos centro vyriausioji specialistė Viktorija Andreikėnaitė.

Šių metų spalio 7 d. Vilniuje įvyko Valstybinio psichikos sveikatos centro, Vilniaus universiteto, VšĮ Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro ir Vilniaus miesto savivaldybės organizuota konferencija „Įrodymais grįsti savižudybių intervencijos metodai praktikoje", skirta Vilniaus mieste dirbantiems psichikos sveikatos specialistams (psichologams, psichiatrams, socialiniams darbuotojams) bei visiems besidomintiems savižudybių prevencija. Konferencijos metu buvo pristatytos ASIST ir SAFE TALK savižudybių intervencijos programos „vartininkams" (gatekeepers), ASSIP pagalbos po mėginimo nusižudyti programa ir bendradarbiavimu grįsto savižudybės rizikos vertinimo ir valdymo modelis CAMS. Visas šias programas pristatys su jomis dirbantys užsienio šalių ekspertai. Dalyvavo virš 300 žmonių.

Daugiau informacijos >>>

saviz konf1 saviz konf2 saviz konf3

  

Spalio 6 d. Lietuvos sveikatos mokslų universitete Kaune vyko I-oji Nacionalinė mokslinė-praktinė visuomenės sveikatos konferencija "Visuomenės sveikata saugiai Lietuvai". Konferencija vyko Prezidentūros socialinėio atsakingumo kampanijos "Už saugią Lietuvą" kontekste. Dalyvavo VPSC vyr.specialistai R.Misevičius ir L.Ignatavičiūtė. Savižudybių prevencijos biuro vyr.specialistas R.Misevičius savižudybių prevencijos sekcijoje skaitė pranešimą visuomenės sveikatos specialistams "Vilniaus savižudybių prevencijos memorandumas: kaip nenukristi tarp kėdžių".

kaunas1 kaunas2 kaunas3

 

 Rugsėjo 28d. Savižudybių prevencijos biuro vyr.specialistai R.Misevičius ir R.Klovaitė dalyvavo Panevėžio m. visuomenės sveikatos biuro organizuotoje konferencijoje " Savižudybių galima išvengti", skirtoje Pasaulinei savižudybių prevencijos dienai. Pranešimą "savižudybių prevencijos galimybės Lietuvoje" skaitė vyr.specialistas R.Misevičius. Konferencijoje dalyvavo 76 policijos pareigūnai, socialiniai ir bendruomenių darbuotojai, psichologai. Organizatorius- Panevėžio m. Visuomenės sveikatos biuras

sam 1 sam 2 sam 3

 

Rugsėjo 26 d. Teisingumo ministerijos Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė ir VPSC direktorė Ona Davidonienė pasirašė bendradarbiavimo sutartį dėl savižudybių prevencijos . Numatyta keistis aktualia informacija, metodinė pagalba, bendradarbiavimas mokymuose. Veiklos koordinatoriai- VPSC Savižudybių prevencijos biuras ir Kalėjimų departamento Probacijos bei Resocializacijos skyriai."

Rugsėjo 23 d. vyko Vilniaus miesto savižudybių prevencijos algoritmo rengimo dirbtuvės „Pagalba mėginusiems nusižudyti asmenims - nuo stacionarinės iki ambulatorinės pagalbos“. Dirbtuvių metu buvo aptariami savižalos registravimo principai, informacijos perdavimas, psichosocialinis vertinimas po mėginimo nusižudyti ir kt. Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Jurgita Rimkevičienė pristatė preliminarų siūlomą algoritmo modelį. Dalyviai aktyviai dalyvavo diskusijose ko reikia, kad algoritmas veiktų. Į dirbtuves susirinko įvairių Vilniaus miesto sveikatos priežiūros įstaigų Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės, Vilniaus universiteto vaikų ligoninės, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, Lazdynų poliklinikos PSC, Karoliniškių poliklinikos PSC, Antakalnio poliklinikos PSC, Naujininkų poliklinikos PSC, Centro poliklinikos PSK, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro ir kitų įstaigų atstovai, kurie savo darbe susiduria su mėginusiais ir ketinančiais nusižudyti asmenimis. Su kai kuriomis įstaigomis jau yra pradėtas bendradarbiavimas algoritmo rengimo klausimais. Renginio organizatorius Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuras.

n23r 2 n23r 1

 

Rugsėjo 23 d. Sveikatos apsaugos ministerijoje vyko pasitarimas Pasaulio sveikatos organizacijos globalios iniciatyvos EVIPNET, Lietuvos atveju skirtos savižudybių prevencijos iniciatyvoms, klausimais. Dalyvavo VPSC direktorė O.Davidonienė ir Savižudybių prevencijos biuro vyr.specialistas.Organizatorius- Sveikatos apsaugos ministerija.

Rugsėjo 21 d. savižudybių prevencijos biuro vyr.specialistės V.Anreikėnaitė ir R.Klovaitė lankėsi 15min.lt internetinio portalo redakcijoje. Vyko pristatymas kaip saugiai informuoti visuomenę, pranešant apie savižudybes.Organizatorius- Savižudybių prevencijos biuras

Rugsėjo 8-10 d. Savižudybių prevencijos skyriaus vyriausioji specialistė Viktorija Andreikėnaitė dalyvavo 16-ame Europos savižudybių ir savižudiško elgesio simpoziume (Ispanija, Oviedo miestas), į kurį susirinko viso pasaulio suicidologai bei savižudybių prevencijos ekspertai. Profesorius Kondrad Michel (Berno Universitetas, Šveicacija), pristatė ASSIP (efektyvi trumpoji terapija žmonėms mėginusiems nusižudyti) programą, kuri š. m. spalio 7 d. bus pristatyta Lietuvoje, konferencijos „ĮRODYMAIS GRĮSTI SAVIŽUDYBIŲ INTERVENCIJOS METODAI PRAKTIKOJE“ metu. Didelis dėmesys buvo skiriamas žiniasklaidos pranešimams apie savižudybes bei virtualiai pagalbai – pokalbiais internetu, mobiliojo telefono trumposiomis žinutėmis, mobiliosioms programėlėms, etc. Rugsėjo 10 d. buvo minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena, kuri pasaulyje minima simboliniu dviračių žygiu, kuriuo siekiama parodyti, jog nesi vienas, pajausti bendrumą, mažinti stigmą bei tabu. Simpoziumo metu buvo galima prisidėti prie šio žygio minant dviratį – treniruoklį.

Oviedo 1  Oviedo 2 

 

Rugsėjo 12 d. savižudybių prevencijos biuro vyr.specialistai V.Anreikėnaitė, R.Klovaitė ir R.Misevičius lankėsi Delfi.lt internetinio portalo redakcijoje. Vyko pristatymas kaip saugiai informuoti visuomenę, pranešant apie savižudybes. Organizatorius- Savižudybių prevencijos biuras

Rugsėjo 10 d. minėjome Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, kurią organizuoja Tarptautinė savižudybių prevencijos asociacija. Pagrindinis minėjimo akcentas buvo dviračių žygis centrinėmis Vilniaus miesto gatvėmis. Šiuo žygiu norėjome atkreipti dėmesį į savižudybių problemą ir prevencijos svarbą. Šių metų pasaulinės akcijos šūkis: PRISIJUNK. BENDRAUK. RŪPINKIS.

Prieš pradedant minti dviračius, susirinkusiems bendraminčiams kalbėjo VU prof. Danutė Gailienė, asociacijos Artimiems atstovė Simona ir ilgametis Jaunimo linijos vadovas dr. Paulius Skruibis. Žygis prasidėjo Katedros aikštėje, tęsėsi Gedimino prospektu, link Vingio parko ir atgal į centrinę miesto aikštę. Grįžusius dviratininkus obuolių sultimis ir saldumynais vaišino Vilniaus visuomenės sveikatos biuro darbuotojai.

Renginio organizatoriai – Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuras, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras ir Jaunimo linija.

Pirmą kartą prie vieningos dviračių žygio akcijos prisijungė ir kitų Lietuvos miestų Visuomenės sveikatos biurai. Kartu dviračius mynė Anykščių, Gargždų, Kauno, Klaipėdos, Kupiškio, Ignalinos ir Varėnos miestų gyventojai. Iš viso Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos renginiuose Lietuvoje aktyviai dalyvavo nemažas būrys žmonių.

Minint pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, nusižudžiusiųjų artimųjų asociacija „Artimiems“ taip pat kvietė Lietuvos katalikų bažnyčios kunigus šv. Mišių metu melstis už artimųjų netekusius žmones. O vakare, 20 val., gyventojai buvo kviečiami savo namų languose uždegti atminimo ir pagerbimo žvakutes.

z1  z 2 z 3   z 4

 

Rugsėjo 9 d. Savižudybių prevencijos biuro atstovai dalyvavo Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato psichologų organizuotame renginyje, skirtame Pasaulinės savižudybių prevencijos dienai paminėti ­ „Tu nesi vienas“. Šiuo renginiu siekta suteikti policijos pareigūnams ir darbuotojams žinių apie savižudybės krizes ir pagalbą žmonėms atsidūrusiems jose. Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Jurgita Rimkevičienė skaitė pranešimą „Savižudybių krizės ženklai“.

 sav1

 Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) vertinimu pasaulyje kasmet nusižudo apie 800 tūkst. žmonių.

Tai yra viena savižudybė kas 40 sekundžių. Tikėtina, kad per metus iš gyvenimo pasitraukti bando dar bent 25 kartus daugiau asmenų. Kiekviena savižudybė paliečia dar bent 6 artimus žmones.

Didžiulis skaičius įvairiais būdais paveiktų asmenų, nepaisant to, jog savižudybių įmanoma išvengti.

 

„PRISIJUNK. BENDRAUK. RŪPINKIS“

Šie trys žodžiai atspindi savižudybių prevencijos esmę. Tai 2016 metų Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos pagrindinė tema.

 

 sav2

KVIEČIAME DALYVAUTI:

Rugsėjo 10 d. 11.00 val. VPSC Savižudybių prevencijos biuras ir Jaunimo Linija kviečia visus į dviračių žygį Vilniuje.

Jau penktus metus Tarptautinė savižudybių prevencijos asociacija kviečia įveikti dviračiais atstumą, lygų kelionei aplink pasaulį. Daugiau čia>>

Vilniaus žygio maršrutas: Katedros aikštė – Gedimino pr. – Mickevičiaus g. – Birutės g. – Vingio parkas – Birutės g. – Mickevičiaus g. – Gedimino pr. – Katedros aikštė

Rugsėjo 10d. 20 val. Tarptautinė savižudybių prevencijos asociacija ir Lietuvos nusižudžiusiųjų artimųjų asociacija „Artimiems“ kviečia visus savo namų languose uždegti žvakę. Taip simboliškai išreikšime vieningumą, paramą išgyvenusiems savižudybę asmenims ir bei pagerbsime iš gyvenimo pasitraukusių artimųjų atminimą. Daugiau čia>>

 

Organizatoriai:

vpsc  jaunimo logo vsb logo

Rugpjūčio 19 d. Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička dalyvavo LRT RADIJO laidoje „LRT Vasaros studija: kodėl savižudybių skaičius Lietuvoje išlieka aukštas?”. Laidos metu aptarti savižudybių rizikos veiksniai, savižudybių prevencijos priemonės ir šalyje įgyvendinamos programos.

Kartu su Mariumi Strička laidoje dalyvavo psichiatrų asociacijos prezidentas, VU Psichiatrijos klinikos vadovas dr. Alvydas Navickas ir psichologė, paramos fondo „Jaunimo linija“ savanorių mokytoja Lina Rasimaitė. Laidos vedėjas Rimgaudas Geleževičius.

Laidos įrašas: http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/1013009734/lrt_vasaros_studija_2016_08_19_11_05#wowzaplaystart=0&wowzaplayduration=3020000

Liepos 19d. Vilniaus apygardos vyriausiame policijos komisariate susitiko Lietuvos policijos savizžudybių prevencijos modelio kūrėjai - "Aro" rinktinės psichologas R.Balčiūnas, VRM Policijos departamento Psichologų skyriaus vedėjas A.Lošakevičius, Vilniaus apygardos VPK Psichologų sk. vedėja A.Vitkovskienė ir psichologė S.Vilkutaitytė, SPB specialistai- R.Misevičius, R.Klovaitė ir J.Rimkevičienė. Aptartas Lietuvos policijos savižudybių prevencijos projektas ir tarpinstitucinis bendradarbiavimas sisteminėje Lietuvos savižudybių prevencijoje, Vilniaus m. ir regionų situacija."

Birželio 20d. Savižudybių prevencijos biure lankėsi Lietuvos policijos savižudybių prevencijos projekto rengėjai. Kartu su SPB vadovu M.Strička, SPB specialistais buvo suderinti veiksmai siekiant tarsektorinio bendradarbiavimo koordinuojant savižudybių prevenciją, intervencijas ir postvenciją, siekiant glaudaus institucijų bendradarbiavimo.

Birželio 7-9 d Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička ir vyriausioji specialistė Viktorija Andreikėnaitė vyko į Oksfordą (Didžioji Britanija) susitikti su komanda, dirbančia savižalos monitoringo srityje. Susitikime dalyvavo šie du Centro darbuotojai bei savižalos grupės ekspertai iš Didžiosios Britanijos: profesorius Keith Hawton, Liz Brale, Fiona Brand, Deborah Casey. Susipažinome su John Radcliffe ligoninėje dirbančiu personalu savižalos klausimais, save žalojusių pacientų psichosocialiniu įvertinimu, stebėsena, gydymu, palaikymu, tęstiniu gydymu, kodavimu. Profesorius pristatė naujausius tyrimus šiais klausimais. Aptarėme, kiek tokių pacientų galėtų turėti psichikos sutrikimų, buvo pavartoję alkoholio prieš savęs žalojimą, kiek kreipiasi į ligoninę, kokie galimi žingsniai Lietuvoje savižalos monitoringo srityje. Viešnagė Oksforde buvo labai naudinga. Tikimės tolimesnio bendradarbiavimo su šia komanda.

oxford spb

Birželio 6 d. Savižudybių prevencijos biuro atstovai buvo susitikę su Vilniaus universiteto vaikų ligoninės psichikos sveikatos specialistais aptarti pagalbos teikimo po mėginimo nusižudyti problemas ir galimus pagalbos teikimo modelius. Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Jurgita Rimkevičienė dalinosi savo patirtimi Australijoje ir pristatė ten veikiantį pagalbos teikimo modelį bei moksliniais tyrimais pagrįstas rekomendacijas. Vyko apvalaus stalo diskusija. Diskusijoje dalyvavo Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička, Vaiko raidos centro vadovė dr. Jovita Petrulytė, Vaiko raidos centro Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyriaus vedėja Jolanta Trinkūnienė ir psichologė Ingrida Noreikaitė, Vaiko raidos centro Vaikų psichiatrijos skyriaus psichologė Simona Glodenienė, gydytoja rezidentė Ieva Viltrakytė ir kt.

saviz austr m

Birželio 2 d. Savižudybių prevencijos biuro atstovai Marius Strička, Viktorija Andreikėnaitė ir Rūta Klovaitė lankėsi Estijoje, Taline esančiame Estijos-Švedijos Psichikos sveikatos ir suicidologijos institute (Estonian-Swedish Mental Health and Suicidology Institute - ERSI). Susitikime dalyvavo ir gerąją patirtimi apie savižudybių prevencijos patirtį Estijoje dalinosi instituto direktorė PhD Merike Sisask, Prof Dr Airi Värnik, Peeter Värnik, Airi Mitendorf ir Joosep Vaikma. Visi specialistai pristatė išsamias ir naudingas savo srities prezentacijas. Diskutuota apie situaciją savižudybių prevencijos srityje tiek pasauliniame, tiek Baltijos šalių, tiek ir Lietuvos kontekste. Aptartos dalyvavimo projektuose ir tolesnio bendradarbiavimo galimybės. Po susitikimo ir diskusijų Savižudybių prevencijos biuro atstovai turėjo galimybę aplankyti Talino Vaikų ligoninės Psichikos sveikatos centrą (Tallinn Children’s Hospital, Mental Health Centre). Šio centro veiklą maloniai pristatė ir apie savo patirtį papasakojo psichiatrė Dr Ere Vasli.

talinas1 talinas2

Birželio 2 d. Vilniaus miesto savivaldybėje vyko Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotas seminaras „Vaikų suicidinis elgesys. Specialistams žinotina“, skirtas miestų ir rajonų Vaiko teisių apsaugos skyrių specialistams ir vaikų globos namų darbuotojams. Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Jurgita Rimkevičienė skaitė pranešimą „Savižudybių galima išvengti“.

Gegužės 26d. Teisingumo ministerijos Kalėjimų departamentas organizavo statutinėse organizacijose dirbančių psichologų konferenciją " Krizių psichologija: pagalba krizę išgyvenantiems asmenims ir savižudybių prevencija statutinėse organizacijose". Konferencija vyko Kaune, Kauno apygardos prokuratūroje, dalyvavo 45 psichologai iš statutinių organizacijų, savižudybių prevencijos biuro specialistai R.Misevičius ir R.Klovaitė. R.Misevičius skaitė pranešimą "Savižudybių prevencijos kryptys", įvyko diskusijos, kaip koordinuoti įvairių organizacijų pastangas savižudybių prevencijoje

Gegužės 23 d. Kupiškyje vyko seminaras "Savižudybių galime išvengti", kuriame dalyvavo apie 100 dalyvių, pranešimus skaitė visuomenės lyderiai - laidų vedėja ir aktorė Jurgita Jurkutė, Vilniaus miesto savivaldės tarybos narys Mykolas Majauskas, įžvalgomis dalinosi Rotary klubo atstovas, verslininkas Vladas Lašas, Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička. Kupiškio modelį išsamiai pristatė psichologė Valija Šap. Prezidentūros atstovai seminaro dalyviams perdavė prezidentės sveikinimą. Buvo pabrėžta, kad savižudybių prevencija yra svarbi prezidentės inicijuotos akcijos „Už saugią Lietuvą“ dalis. Seminare dalyvavo Sveikatos apsaugos ministro patarėjas prof. Arūnas Germanavičius, seimo narys Liutauras Kazlavickas, Vilniaus universiteto profesorė Danutė Gailienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prof. Aurelijus Veryga, prof. Nida Žemaitienė, „Jaunimo linijos“ vadovas Paulius Skruibis, gausus būrys psichologų, politikų, neabejingų šiai problemai savanorių. Seminaro metu Rotary Apygarda 1462, kuri vienija 51 Lietuvos Rotary klubą, su 5 savivaldybėmis (Kaišiadorių, Kelmės, Kupiškio, Rietavo ir Varėnos) pasirašė memorandumus dėl savižudybių prevencijos programos įgyvendinimo. Seminaro organizatoriai: Globalios Lietuvos lyderiai, Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuras, Kupiškio savižudybių prevencijos iniciatyvinė grupė. Seminare taip pat dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistai Rimantas Misevičius, Viktorija Andreikėnaitė ir Rūta Klovaitė.

foto 4 foto 5 

Gegužės 11d. biure lankėsi Vilniaus apygardos probacijos tarnybos Vilniaus m. skriaus psichologė L.Jarutienė. Susitikimo su SPB vyr. specialistais R.Misevičiumi ir R,Klovaite metu aptarta savižudybių prevencija probacijoje, rizikos ženklų atpažinimo, vertinimo ir nukreipimo pagalbai ypatumai probacijoje. Galima pasidžiaugti, kad Vilniaus m.probacijos skyrius bendradarbiauja su psichikos sveikatos centrais, užtikrinami informacijos mainai. Analizuotas pagalbos kompleksiškumas ir pareigūnų mokymo poreikis."

Gegužės 6-7d. Kauno Vytauto Didžiojo universitete vyko Lietuvos Psichologų sąjungos kongresas "Psichologija: mokslu grindžiama praktika žmogui ir visuomenei". Kongrese viena pagrindinių temų buvo savižudybių prevencija, pagalba bandžiusiems žudytis ir nusižudžiusiųjų artimiesiems. Jungtinę diskusiją "Politikai apie savižudybių prevenciją" ir "Valstybės vaidmuo įgyvendinant kompleksines savižudybių prevencijos priemones" moderavo politikai ir VPSC SPB vadovas Marius Strička. Dalyvavo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patarėjas prof. Arūnas Germanavičius. Diskutavo Lietuvos psichologų bendruomenės nariai, gydytojai, studentai, SPB vyr.specialistai R.Klovaitė ir R.Misevičius. Pristatytas Vilniaus memorandumas, Kupiškio modelis, algoritmų poreikis, iškelta strateginio savižudybių prevencijos veiklos dokumento svarba.

nuotr

 

Balandžio 28d. Lietuvos vaikų ir jaunimo centras organizavo viešą diskusiją "Ar švietimas gali padėti sumažinti savižudybių skaičių?". Diskutuota temomis : Kodėl vaikai ir jaunimas ryžtasi pasitraukti iš gyvenimo? Kokie požymiai rodo, kad vaikui labai blogai? Kaip apie savižudybę galvojantį vaiką galėtų atpažinti mokytojai, tėvai? Kokie specialistai ar tarnybos gali padėti psichologinių sunkumų turintiems vaikams, jų tėvams bei pedagogams? Kaip padėti pasitraukusiųjų iš gyvenimo artimiesiems? Kaip pedagogui kalbėtis su mokiniais, kurių klasėje tai įvyko? Kaip stiprinti bendradarbiavimą tarp skirtingų už vaikų savižudybes atsakingų specialistų, tarnybų? Diskusijoje dalyvavo LR švietimo ir mokslo viceministrė N.Istomina, ,Vilniaus m. tarybos narys M.Majauskas, SPB vyr.specialistas R.Misevičius, Vilniaus psichologinės-pedagoginės tarnybos vadovė R.V.Pivorienė, Vilniaus psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos skyriaus vedėja V,Klimaitė, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro direktorius V.Jankauskas". https://www.youtube.com/watch?v=IzpQ9NANOGk

uz saugia2

Prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbė ilgalaikės nacionalinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ pradžią. Prezidentės inicijuotos kampanijos tikslai – mažinti smurtą, žalingas priklausomybes, savižudybes, skatinti vaikų globą šeimose ir įvaikinimą.

Kampanija telkia visuomenę – NVO, bendruomenes, savivaldybes, socialinius darbuotojus, valstybės institucijas, švietimo ir kultūros įstaigas, socialiai atsakingo verslo įmones, žiniasklaidos kanalus ir žinomus žmones – bendromis pastangomis keisti Lietuvą. Kiekvieną žmogų skatiname nebūti abejingą ir prisidėti sprendžiant skaudžiausias visuomenės problemas.

uz saugia Lietuva

Skaityti daugiau >>>

 

Balandžio 12 d. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente vyko susitikimas, kuriame dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro atstovai ir departamentui pavaldžių įstaigų psichologai. Jo metu Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička skaitė paskaitą apie veiksmingas visuomenės sveikatos technologijas ir pristatė savižudybių prevencijos problematiką Lietuvoje. Skaityti daugiau >>> 

Balandžio 7-8 d. Kauno miesto savivaldybėje Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno m. savivaldybė ir Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, dalyvaujant specialistams iš Suomijos ir Švedijos, organizavo tarptautinę mokslinę konferenciją „Smurto prevencijos gerosios patirties sklaida“. Konferencijos metu buvo aptarta smurto problema, dalinamasi gerąja praktika, prevencijos metodais. Buvo skaitomi pranešimai tokiomis temomis: smurto prevencija šeimoje, smurto prevencija mokyklose, patyčių prevencija, savižudybių prevencija ir kt. Konferencijos metu buvo pasidalinta efektyviomis priemonėmis ir žiniomis apie Lietuvos ir užsienio partnerių gerąją praktiką. Konferencijoje pranešimą „Savižudybių galime išvengti“ skaitė Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistas Rimantas Misevičius. Pristatyta galima pagalbos teikimo sistemos vizija ketinantiems nusižudyti, bandžiusiems nusižudyti ir nusižudžiusiųjų artimiesiems. Akcentuoti savižudybių prevencijos mokymai, tarpinstitucinio pagalbos tinklo ir susietų pagalbos algoritmų kūrimas. Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Rūta Klovaitė vedė seminarą, kuriame didelis dėmesys buvo skiriamas savižudybės rizikos ir apsauginiams veiksniams, buvo aiškinamasi kaip atpažinti savižudybės pavojaus ženklus, mažose dalyvių grupelėse buvo aptariami mitai ir faktai apie savižudybes. Seminaro metu kalbėta apie tai, kaip suteikti tinkamą pagalbą ketinančiam ir bandžiusiam žudytis, kokia pagalba reikalinga artimiesiems po savižudybės.

Kovo 18 d. Chaimo Frenkelio viloje Šiauliuose Šiaulių teritorinė ligonių kasa ir Savižudybių prevencijos biuras organizavo konferenciją „Savižudybių prevencija Šiaulių regiono savivaldybėse". Konferencijoje dalyvavo apie 70 įvairių specialistų iš Šiaulių regiono. Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktorius Remigijus Mažeika skaitė pranešimą „Sveikame kūne – sveika siela". Vilniaus m. psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius savo pranešimu kėlė klausimą ar savižudybė yra žmogaus pasirinkimas, ar liga, ar visuomenės problema? Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička pristatė pranešimą apie savižudybių prevenciją. Vilniaus m. psichikos sveikatos centro psichologė Vaiva Klimaitė kalbėjo apie tai, kokia pagalba reikalinga nusižudžiusiųjų artimiesiems. Vilniaus m. tarybos narys Mykolas Majauskas pristatė Vilniaus m. savižudybių prevencijos memorandumo iniciatyvas. Apie Kupiškio sav. savižudybių prevencijos modelį ir algoritmą papasakojo psichologė Valija Šap. Antroje konferencijos dalyje darbas vyko keturiose grupėse: „Pagalba ketinantiems žudytis", „Pagalba bandžiusiems žudytis", „Pagalba nusižudžiusiojo artimiesiems" ir „Pozityvios aplinkos kūrimas". Konferencijos dalyviai aktyviai diskutavo apie tai, kaip atpažinti ketinančius žudytis asmenis, kokios pagalbos jiems reikia, kaip ją organizuoti. Buvo ieškoma sprendimų kaip geriau padėti bandžiusiam žudytis žmogui ir kaip užtikrinti tolimesnę pagalbą. Pagalbos nusižudžiusiųjų artimiesiems grupėje didelis dėmesys buvo skiriamas pagalbos sau grupių steigimo poreikiui ir galimybėms. Ketvirtoje grupėje diskutuota kaip pozityvi aplinka prisideda prie pirminės savižudybių prevencijos, kokia ji yra ir galėtų būti. Konferencijoje dalyvavo ir darbą grupėse moderavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistai Viktorija Andreikėnaitė, Rimantas Misevičius ir Rūta Klovaitė.

IMG 8646 e IMG 8715 e 11 e

 

2016 m. kovo 14 d. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų Neonatologijos centre vyko seminaras-diskusija savižudybių prevencijos klausimais: Reagavimo į vaikų savižudybių riziką Vilniaus mieste algoritmas. Seminare-diskusijoje dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Mykolas Majauskas, Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička, Vaikų ligoninės Vaikų ir paauglių krizių intervencijos skyriaus vedėja Jolanta Trinkūnienė ir kitų atsakingų institucijų atstovai. Buvo aptariamos šiuo metu taikomos savižudybių prevencijos priemonės, esamos problemos, pagalbos galimybės esant ketinimui, mėginimui žudytis, pagalbos galimybės po savižudybės. Diskusijos-susitikimo tikslas buvo suburti Vilniaus miesto atsakingų institucijų atstovus aptarti prevencinio, intervencinio ir postvencinio lygmens vaikų savižudybių prevencijos algoritmus bei kaip užtikrinti, kad ketinimo, mėginimo žudytis ir savižudybės atveju pagalba Vilniaus mieste būtų reali ir prieinama. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto docentė Marija Jakubauskienė pristatė Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų modelį: Savižudybių prevencijos algoritmą. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro psichologė Vaiva Klimaitė papasakojo apie jų įstaigoje veikiantį modelį. Diskusijoje dalyvavo Vilniaus teritorinės ligonių kasos Teisės skyriaus vedėjas Tomas Ragauskas ir Kontrolės skyriaus vedėja Romualda Kšivickienė, Vaiko raidos centro vadovė Jovita Petrulytė, vaikų ir paauglių psichiatrė Sigita Lesinskienė, Lietuvos vaikų ir paauglių psichiatrų draugijos prezidentė Goda Bačienė, Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės Vaikų ir paauglių skyriaus vedėja Jelena Kuzmenko, Paramos vaikams centro psichologė Erna Petkutė, Vilniaus miesto psichologinės-pedagoginės tarnybos direktorė Roma Vida Pivorienė, Vilniaus miesto Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyr. specialistė Odeta Pušinaitytė, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro atstovė Živilė Kubilienė, Vaikų ligoninės direktoriaus pavaduotoja Sigita Burokienė ir kt. Seminarą-diskusiją organizavo Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuras ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninė.

foto 1

foto 2 foto 3

Kovo 7 d. Policijos departamente vyko Savižudybių prevencijos biuro, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro atstovų, Policijos departamento ir Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato psichologų susitikimas. Susitikimo metu diskutuota apie vartininkų („gatekeepers“) mokymų galimybes Vilniaus mieste, policijos pareigūnų mokymų poreikį. Susitikime dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro vadovas Marius Strička ir vyr. specialistai, Policijos departamento prie VRM psichologų poskyrio vedėja Daina Gorovičiūtė, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato psichologų poskyrio vedėja Anna Vinkovskienė, kiti policijos psichologai bei Vilniaus visuomenės sveikatos biuro Savižudybių prevencijos programų koordinatorė Živilė Kubilienė. Susitikimo organizatorius Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuras.“

Kovo 4 d. Kauno m. savivaldybėje Savižudybių prevencijos biuras, asociacija ,,Artimiems" ir Kauno m. savivaldybė sukvietė Visuomenės sveikatos biurų vadovus, specialistus, psichikos sveikatos centrų atstovus ir nusižudžiusiųjų artimųjų pagalbos sau grupių koordinatorius į seminarą- diskusiją "Savižudybių prevencija: Pagalba nusižudžiusiųjų artimiesiems". Seminare Vilniaus m. tarybos narys M.Majauskas pristatė Vilniaus m. savižudybių prevencijos memorandumo iniciatyvas, Kupiškio sav. policijos komisariato atstovė G.Sližytė- Kupiškio sav. savižudybių prevencijos modelį ir algoritmą. Po SPB vedėjo M.Stričkos pranešimo apie savižudybių prevenciją, Vilniaus m. PSC psichologė V.Klimaitė analizavo pagalbos nusižudžiusiųjų artimiesiems specifiką, poreikį ir galimus būdus, asociacijos "Artimiems" prezidentė J.Galeckaitė supažindino su savipagalbos grupių ir asociacijos veikla. Diskusijoje sutarta dėl VSB ir savipagalbos grupių bendradarbiavimo palaikant esamas ir steigiantis naujoms grupėms, numatyta informacijos apie tokią pagalbą sklaida, ivardintas savižudybių prevencijos koordinavimo poreikis įvairiose savivaldybėse. Seminare dalyvavo 35 specialistai ir savipagalbos grupių atstovai, SPB vedėjas M.Strička ir SPB specialistai R.Kęstutienė, V.Andreikėnaitė bei R.Misevičius.

Vasario 19 d. Teisingumo ministerijos Kalėjimų departamente vyko SPB specialistų susitikimas su Probacijos ir Resocializacijos skyrių pareigūnais. Dalyvavo SPB vedėjas M.Strička, vyr.specialistai R.Misevičius ir V.Andreikėnaitė, Probacijos skyriaus vedėjas S.Nikartas, Resocializacijos skyriaus vyr.specialistė N.Martinkevičienė. Aptratas tarpusavio bendradarbiavimas rengiant mokymus pirmiesiems pagalbos teikėjams - "vartininkams", probacijos pareigūnų apmokymų galimybės.

Vasario 4 d. biure įvyko susitikimas su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie VRM atstove Liepa Raškevičiene. Dalyvavo SPB specialistai Marius Strička, Rūta Kęstutienė ir Viktorija Andreikėnaitė. Vizito metu numatytos bendradarbiavimo kryptys ir galimybės.

Vasario 1 d. Savižudybių prevencijos biuro atstovai Marius Strička, Viktorija Andreikėnaitė ir Rūta Kęstutienė vyko į Kupiškį. Komandiruotės tikslas buvo susitikti su savivaldybės specialistais ir visuomenės grupių atstovais bei aptarti Savižudybių prevencijos modelio diegimo patirtį Kupiškio rajono savivaldybėje."

  

Savižudybių prevencija kalėjimuose ir kitose laisvės atėmimo vietose

Savizudybiu prevencija kalejimuose ir kitose  Pataisos įstaigose savižudybė dažnai yra labiausiai paplitusi mirties priežastis. Be to, dėl savižudiško kalinių elgesio juos prižiūrintys pareigūnai taip pat patiria stresą, lygiai kaip ir su tuo susidūrę kiti kaliniai. Todėl adekvačių savižudybės prevencijos ir intervencijos tarnybų buvimas šiose įstaigose reikalingas ir kalintiesiems, ir įstaigai.
Atsižvelgiant į šias aplinkybes viso pasaulio pataisos įstaigos siekia, kad būtų vykdoma kalinių savižudybių prevencija.
Šis dokumentas skirtas pataisos įstaigų administracijai, atsakingai už psichikos sveikatos pataisos įstaigose programų sukūrimą ir įgyvendinimą, ir tiesiogiai – šių įstaigų pareigūnams ir tiems, kurie tiesiogiai rūpinasi savižudiškų polinkių turinčių kalinių saugumu ir priežiūra. Jame pateikiama bendro pobūdžio informacija apie savižudybes, įvardijami pagrindiniai komponentai, galintys tapti visapusiškos savižudybių prevencijos programos dalimi.

 

 

 

Savižudybių prevencija: atmintinė POLICIJOS PAREIGŪNAMS, UGNIAGESIAMS IR KITIEMS PIRMOSIOS PAGALBOS TEIKĖJAMS

suicide leidinukas 201512  Page 011999 m. PSO pradėjo įgyvendinti pasaulinio masto savižudybių prevencijos iniciatyvą SUPRE (Suicide prevention – savižudybių prevencija). Šis bukletas yra vienas iš serijos leidinių, parengtų kaip SUPRE dalis ir skirtų specifinėms socialinėms ir profesinėms grupėms, kurioms tenka ypatingas vaidmuo užkertant kelią savižudybėms.

Pirmieji, kurie atsidūrė įvykio vietoje, pvz., policijos pareigūnai, ugniagesiai ir kiti pirmosios pagalbos teikėjai, dažnai yra pirmieji, teikiantys fizinę ir emocinę pagalbą žmonėms su rimtais psichikos sutrikimais, esantiems emocinėje krizėje ar piktnaudžiaujantiems narkotinėmis medžiagomis. Svarbu, kad pirmosios pagalbos teikėjai išmanytų rizikos ženklus ir pagalbos teikimo ypatumus savižudiškų ketinimų turintiems asmenims.

 

 

Gruodžio 11d. vykusioje mokslinėje - praktinėje konferencijoje "Vaikų ir paauglių psichiatrija: iššūkiai ir galimybės" dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro vedėjas Marius Strička ir vyr. specialistė Jolanta Trinkūnienė. Jolanta Trinkūnienė  skaitė pranešimą "Vaikų ir paauglių savižudybių situacija Lietuvoje: rizikos veiksniai ir prevencinės priemonės".

DSCN0068

DSCN0070

 

Gruodžio 4 d. Lazdynų poliklinikos organizuotojo apvaliojo stalo diskusijoje "Efektyvi specialistų ir aplinkinių pagalba krizės ištiktam ir norinčiam nusižudyti žmogui" dalyvavo SPB atstovai Marius Strička ir Rimantas Misevičius. Diskusija vyko platesnės informacinės sesijos metu, skirtos gydytojams, psichologams, socialiniams darbuotojams, pedagogams, slaugytojams. Sesija buvo skirta aptarti Lazdynų rajono gyventojų psichinės sveikatos problemas, išskirti savižudybių ir smurto atvejus bei jų pasekmes visuomenei, numatyti galimą intervencijos planą bei pateikti rekomendacijas/pasiūlymus sprendžiant aktualius klausimus, susijusius su psichikos sveikata.

Lapkričio 26 d. Vilniaus miesto savivaldybėje vyko pasitarimas – kaip Vilniuje veikiančios įstaigos ir organizacijos galėtų prisidėti prie savižudybių problemos sprendimo. Vilniaus miesto sveikatos politiką formuojančios įstaigos, policijos, nevyriausybinių ir vyriausybinių organizacijų atstovai aptarė savižudybių prevencijos memorandumą. Pasitarime dalyvavo Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro atstovai Marius Strička ir Rūta Kęstutienė.

Lapkričio 25 d. Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biure vyko susitikimas su VMVSB direktore Gražina Sidoroviene, pavaduotoju Povilu Kasperūnu, vyr.specialiste Martyna Milieškaite. Susitikimo metu aptarti tarpinstitucinio bendradarbiavimo prioritetai ir galimybės Vilniaus m.,Vilniaus miesto savižudybių prevencijos memorandumas, konkretūs žingsniai 2016m. . Pasitarime dalyvavo Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro atstovai Marius Strička, Rūta Kęstutienė, Rimantas Misevičius.

Lapkričio 18 d.Valstybinio psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuras kartu su Kalėjimų departamento Probacijos skyriumi organizavo teorinį praktinį seminarą „Savižudybių galima išvengti“, kuriame dalyvavo 18 probacijos tarnybų pareigūnų iš įvairių Lietuvos vietų.

Seminare Savižudybių prevencijos biuro specialistai Rūta Kęstutienė ir Rimantas Misevičius supažindino probacijos tarnybų pareigūnus su savižudybės reiškinio kompleksiškumu, rizikos grupėmis, statistika, rizikos ir apsauginiais veiksniais. Buvo mokomasi atpažinti ir įvertinti savižudybės riziką, bendrauti su savižudiškų ketinimų turinčiu asmeniu, teikti tinkamą pagalbą. Apžvelgtos profesionalios medicininės ir psichologinės pagalbos galimybės, savanorių emocinės paramos vieta. Grupėse aptarti skirtingi atvejai, analizuotas pagalbos procesas.

Seminare akcentuotas tarpinstitucinio bendradarbiavimo būtinumas, įvairių sričių specialistų pagalbos tinklo kūrimo poreikis, pagalbos tęstinumas ir koordinavimas.

2015m. nusižudė 16 Probacijos tarnybų priežiūroje esančių žmonių.

 

kd1 kd2 kd3

 

Lapkričio 3d. biure lankėsi Vilniaus m. Tarybos narys Mykolas Majauskas. Susitikimo su VPSC direktore O.Davidoniene ir SPB specialistais metu buvo supažindinta su biuro veikla, pristatytos savižudybių prevencijos iniciatyvos Vilniaus m., aptartos prioritetinės kryptys, ieškoma bendradarbiavimo galimybių su Vilniaus m. savivaldybe.

Lapkričio 4d. biure įvyko susitikimas su Vilniaus m. savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rimanta Rožanskaite ir šio skyriaus specialiste. Dalyvavo SPB specialistai R.Kęstutienė ir R.Misevičius. Vizito metu analizuota Vilniaus m. psichikos sveikatos ir savižudybių prevencijos strategija, numatytos bendradarbiavimo kryptys, konkrečios bendradarbiavimo sritys ir galimybės. Pažymėtina, Vilniaus m. savivaldybė imasi nuoseklaus psichikos sveikatos paslaugų sektoriaus ir savižudybių prevencijos srities integravimo, SPB specialistai teigiamai vertina daugumą numatytų priemonių, remia tarpinstitucinių ryšių plėtojimą savižudybių prevencijos srityje.

Spalio 29d. Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės Universitetiniame vaikų ir paauglių skyriuje Savižudybių prevencijos biuro specialistai R.Kęstutienė R.Misevičius surengė akciją ,,Gyvybės medis". RVPL skyriaus darbuotojai ir besigydantys vaikai diskutavo apie gyvenimo vertę, ,,Gyvybės medžiui" parašė mintis ir palinkėjimus- ,,Gyventi verta, nes..". Jūsų dėmesiui - keletas minčių.

n1 n2 n3 n4

 

Socialinės reklamos kampanija „NEBŪKIME ABEJINGI ESANTIEMS ŠALIA“

Savižudybė – vienas dažniausių krizinių įvykių, išliekančių skaudžiausia visuomenės sveikatos problema. Dideli savižudybių skaičiai Lietuvoje kelia susirūpinimą tiek specialistams, tiek ir visai visuomenei.
Paprastai kiekvienas žmogus yra didesnės ar mažesnės bendruomenės dalis ir tam tikrą laiko dalį praleidžia tarp kitų žmonių. Dėmesingumas šalia esantiems, krizės ar bėdos ištiktiems ir iš sudėtingos situacijos nebesugebantiems išbristi kolektyvo (šeimos, darbo, bičiulių, bendraminčių, bendramokslių) nariams, empatija ir laiku pastebėti galimos savižudybės įspėjamieji ženklai, gebėjimas prakalbinti, išklausyti ar tiesiog pabūti šalia lemiamą akimirką gali išsaugoti neįkainojamą turtą – žmogaus gyvybę.
Savižudybių prevencijos galimybės labai didelės, ypač pasitelkus jaunus, talentingus ir kūrybingus žmones. Puikus pavyzdys – Vilniaus dailės akademijos Grafinio dizaino katedros studentai, vadovaujami doc. Roberto Jucaičio, sukūrę savižudybių prevencijai skirtus plakatus, kurie jau šiandien pasirodys viešojo transporto stotelėse, miestų vitrinose, internete.

pirmas antras trecias ketvirtas penktas

Plakatus galima parsisiųsti pdf failu: http://www.vpsc.lt/images/stories/2015/SPB_plakatai/Plakatai_5.pdf
Kviečiame visus – nelikite abejingi, dalinkitės šia socialine reklama, kad ji pasiektų tuos, kuriems reikia padrąsinimo, patarimo, pagalbos, ir tuos, kurie savo aplinkoje būdami nepakantūs patyčioms ar kitokiais konkrečiais veiksmais gali padėti išvengti tokio skaudaus pasirinkimo. Būkime atsakingi ir branginkime savo ir kitų žmonių gyvybes!

Janina Utkuvienė
Informacijos ir ryšių skyriaus vedėja

Spalio 22 d. „Karolinos“ konferencijų centre vyko respublikinė konferencija „Vidaus ligų ir sindromų diagnostikos ir gydymo taktika“, skirta visų specialybių gydytojams ir slaugytojams. Konferencijoje dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė gydytoja vaikų ir paauglių psichiatrė Jolanta Trinkūnienė. Konferencijos dalyviams buvo įteikti Valstybinio psichikos sveikatos centro išleisti specializuoti informaciniai leidiniai „Savižudybių prevencija: Atmintinė bendrosios praktikos gydytojams“ (120 vnt.) ir „Veiksmai visuomenės sveikatos srityje vykdant savižudybių prevenciją. Bendrosios gairės“ (80 vnt.). Šeimos gydytojams, kitiems pirminės asmens sveikatos priežiūros specialistams buvo išplatinti SPB išleisti lankstinukai „Būtinoji pagalba krizės atveju“.

Spalio 21d. Savižudybių prevencijos biure lankėsi Vilniaus visuomenės sveikatos biuro direktorė Gražina Sidorovienė ir specialistė Martyna Milieškaitė. Susitikimo metu pristatyta biurų veikla, aptartos bendradarbiavimo galimybės - paauglių ir jaunimo srityje, apmokant pagalbą teikiančius specialistus, visuomenės švietimo, bendradarbiavimo su žiniasklaida. Numatytas tolesnis tęstinis bendradarbiavimas koordinuojant savižudybių prevencijos iniciatyvas, konkrečios prioritetinės sritys.

 

SPB zenkliukas

 

Savižudybių prevencijos biuras nuo spalio mėn.- ir socialiniuose tinkluose. "Žmonių, kuriems buvo pagelbėta įveikiant savižudybės krizę yra nepalyginamai daugiau nei tų, kurie nusižudė. Labai svarbu skatinti ir drąsinti žmones nebijoti kreiptis pagalbos." "Svarbiausia ir pagrindinė Savižudybių prevencijos biuro misija yra siekti mažinti savižudybių skaičių Lietuvoje. Mūsų vizija yra telkti institucijų, nevyriausybinių organizacijų, akademinės bendruomenės, žiniasklaidos bei piliečių bendras pastangas vykdant savižudybių prevenciją. Tik bendros kartu sutelktos pastangos gali padėti išvengti savižudybių"

Mūsų adresas Facebook https://www.facebook.com/Savižudybių-prevencijos-biuras-1645600729044498/

 

 

 

 

 

Rugsėjo mėn. Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos leidžiamame žurnale "Globa" L.Jakubauskienė straipsnyje "Rinkimės gyvenimą" pristato rugsėjo 10d. minimai Pasaulinei savižudybių prevencijos dienai skirtą VPSC Savižudybių prevencijos biuro spaudos konferenciją-diskusiją. Jame cituojama VPSC direktorė O.Davidonienė, Savižudybių prevencijos biuro specialistai R.Misevičius ir R.Kęstutienė.

http://www.lspzgb.lt/images/user/globa_2015_Nr%203_internetui.pdf

 

„Veiksmai visuomenės sveikatos srityje vykdant savižudybių prevenciją. Bendrosios gairės"

leidinukas1 2015A4 spaust 2 Page 01Valstybinis psichikos sveikatos centras išleido Pasaulio Sveikatos Organizacijos informacinį leidinį „Veiksmai visuomenės sveikatos srityje vykdant savižudybių prevenciją. Bendrosios gairės"-V. 2015, -24psl.

 

PLAČIAU >>>

 

 

 

 

 

 

„Savižudybių prevencija: Atmintinė bendrosios praktikos gydytojams"

suicide leidinukas gydytojams  2015 10 07  Page 01Valstybinis psichikos sveikatos centras išleido Pasaulio Sveikatos Organizacijos specializuotą informacinį leidinį „Savižudybių prevencija: Atmintinė bendrosios praktikos gydytojams"-V. 2015, -24psl.

 

PLAČIAU >>>

 

Rizikos veiksniai ir intervencijosPasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja į savižudybių prevenciją žvelgti kompleksiškai, pabrėžiama, kad tik tarpusavyje susietos visuomenės, bendruomenės, tarpasmeninių ryšių ir individo lygmens priemonės gali padėti efektyvioms intervencijoms. Planuojant ir įgyvendinant savižudybių prevencijos strategiją, svarbu atpažinti, kokie rizikos veiksniai dominuoja konkrečioje visuomenėje, kokios intervencijos jau funkcionuoja, kokioms intervencijoms yra didžiausias poreikis.

Pateikiame vaizdžią pagrindinių savižudybės rizikos veiksnių ir svarbiausių intervencijų sąsajų iliustraciją. Parengta pagal "Preventing suicide: a global imperative" WHO, 2014. 

 

 

Ruta KaunasKonferencija „Savižudybių prevencija: problemos ir galimybės Kauno mieste“

Spalio 10-ąją minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu ir Lietuvos visuomenės sveikatos asociacija spalio 9 d. organizavo šiai dienai skirtą konferenciją „Savižudybių prevencija: problemos ir galimybės Kauno mieste“.

 

PLAČIAU >>>


Spalio 6 d. naujienų portale „lrytas.lt“ rubrikoje „Aš galiu. Veikla bendruomenėje“ paskelbtas Linos Jakubauskienės straipsnis „Apie psichikos sveikatos problemas – regionų specialistams“. Jame cituojama Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Alma Želvienė. PLAČIAU>>>

Rugsėjo mėn. Valstybinis psichikos sveikatos centras pakartotinai išleido Pasaulio Sveikatos Organizacijos informacinį leidinį „Savižudybės prevencija. Atmintinė pirminės sveikatos priežiūros darbuotojams“.

atmint savizudyb prevencAtmintinė skiriama tiems, kurie savo veikloje pirmieji susiduria su šiuo skaudžiu reiškiniu - bendrosios praktikos gydytojams, mokyklų darbuotojams, kalėjimų pareigūnams, žurnalistams, nusižudžiusių artimųjų savipagalbos grupėms. Leidinys yra universalus, trumpas, bet informatyvus vadovas, kuriame pateikiama praktinė informacija apie savižudybės reiškinį, rizikos veiksnius, kaip atpažinti savižudybės pavojų, kaip elgtis su savižudiškų ketinimų turinčiu asmeniu, kur ir kokios pagalbos ieškoti. Suinteresuotumas, jautrumas, sumanumas, gebėjimas pasirūpinti kitu žmogumi, įsitikinimas, kad gyvybę verta saugoti – tai pagrindiniai pirminės sveikatos priežiūros darbuotojo resursai, kuriais remdamasis jis gali padėti išvengti savižudybės. Savižudybių prevencijos biuro specialistai pristato leidinį Atviros psichiatrijos mėnesio renginiuose Vilniuje, Kaune, Rokiškyje, Telšiuose, Šiauliuose. Leidinys platinamas nemokamai, taip pat galite atsisiųsti elektroninę leidinio versiją http://www.vpsc.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=148%3Aleidiniai&catid=34%3Aleidiniai&Itemid=72&lang=lt. Numatoma išleisti ir daugiau informacinių leidinių, savižudybių prevencijos atmintinių įvairioms socialinėms bei profesinėms grupėms.

 

Rugsėjo 30 d. Elektrėnų miesto savivaldybėje Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija organizavo Apskrito stalo diskusiją psichinės sveikatos problemoms aptarti. Dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Alma Želvienė.

Rugsėjo 25 d. Telšiuose vyko „Atviros psichiatrijos mėnesio“ renginys. Žemaitijos psichikos sveikatos centro atvirų durų dienoje dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Alma Želvienė.

Rugsėjo 23 d. Kauno m. savivaldybės Sveikatos valandoje vyko „Atviros psichiatrijos mėnesio“ renginys. Dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistas Rimantas Misevičius.

Rugsėjo 19 d. „Atviros psichiatrijos mėnesio“ renginys vyko Vilniaus m. Psichikos sveikatos centre. Atvirų durų dienoje „Būkime kartu“ Vasaros ligoninėje dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistai Jolanta Trinkūnienė ir Vaidotas Markevičius.

Rugsėjo 17d. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras rugsėjo 17 dieną organizavo pasaulinei savižudybių dienai skirtą konferenciją ,,Savižudybių galime išvengti“, kurios tikslas buvo pasidalinti sukaupta gerąja patirtimi savižudybių prevencijos srityje. Tyrimais įrodyta, kad 80 proc. nusižudžiusiųjų yra užsiminę apie savižudybę artimiesiems, todėl mokėjimas atpažinti savižudybės rizikos ženklus gali išgelbėti ne vieną gyvybę. Tai yra ypatingai aktualu mokymo įstaigose dirbantiems specialistams, mokytojams bei psichologams, kurie praleidžia daug laiko su vaikais ir paaugliais. 37 mokyklose dirbantys specialistai ir psichologai turėjo galimybę išgirsti apie įvairias psichinės sveikatos stiprinimo metodikas, psichologinės sveikatos ir atsparumo formavimą bei krizių įveikimo technikas ir susidorojimo su stresu praktikas. Seminare pranešimą „Savižudybių prevencijos gairės Lietuvoje“ skaitė savižudybių prevencijos biuro vyr.specialistas R.Misevičius, buvo diskutuojama apie savižudybių prevencijos aktualijas regioniniame lygmenyje, PSO rekomendacijų pritaikomumą, tiesioginės pagalbos teikėjų situaciją. Pranešimus taip pat skaitė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro vyr.specialistas V. Valevičius „“Socialinis reiškinys: Savižudybė“, vyr.specialistė I.Venckutė „Geroji patirtis ir ateities planai įgyvendinant savižudybių prevenciją“, psichologė J.Navickienė „Klaipėdos miesto pedagoginės psichologinės tarnybospatirtis sprendžiant savižudybių problemą“, Klaipėdos universiteto docentė, .psichiatrė ir muzikos terapeutė J.Sučylaitė „ Psichikos sutrikimų prevencija- poezijos terapijos galimybės“, VšĮ „šv.Pranciškaus onkologijos centro“ socialinė darbuotoja I.Baltiejienė „Geroji patirtis stiprinant onkologinių ligonių ir jų artimųjų psichikos sveikatą, muzikos pedagogas, studijos „Glock“ įkūrėjas ir vadovas L.Švirinas „Kaip ir kur atrasti gyvenimo džiaugsmą. Ar gali padėti muzika?“. Konferencijoje dalyvavę specialistai turėjo galimybę pasidalinti ir aptarti savo patirtį savižudybių prevencijos programoje taip pat padiskutuoti apie galimas įvairias ateities veiklas padedančias stiprinti psichinę sveikatą.

Rugsėjo 17 d. „Atviros psichiatrijos mėnesio“ renginys vyko Rokiškio psichiatrijos ligoninėje. Atvirų durų dienoje „Naujas požiūris“ dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistė Rūta Kęstutienė.

Rugsėjo 10 d. Valstybiniame psichikos sveikatos centre surengta spaudos konferencija-diskusija Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos proga. Renginyje dalyvavo Savižudybių prevencijos biuro vyr. specialistai Rūta Kęstutienė ir Rimantas Misevičius, kurie pristatė biuro nuveiktus darbus, išleistus leidinius.

spaudos konf  rimantas ruta

Aktualijų archyvas >>>


 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.