vilkai111

Kartą išmintingas senolis paporino anūkui tokią mitą:

- Kiekviename iš mūsų gyvena du vilkai: juodasis ir baltasis.

Juodasis – tai mūsų ydos: pavydas, godumas, melas, nesusivaldymas, ambicijos, egoizmas...

Baltasis – tai mūsų dorybės: gerumas, atjauta, meilė, viltis, ištikimybė...

 

Šiedu vilkai pastoviai kovoja tarpusavyje.

- O kuris iš tų dviejų vilkų galiausiai laimi? – paklausė anūkas.

Senelis šyptelėjo ir tarė:

- Visuomet laimės tas vilkas, kurį maitinsi.

 

O kurį maitinsi TU???

Niekam nepaslaptis, kad mūsų pasaulis, gyvenimas priklauso nuo mūsų pačių. Kokie mes esame, kaip mes šnekame, ką galvojame, ką jaučiame, kokie mūsų darbai – toks ir pasaulis. Jeigu mes blogi, pikti, vagiantys, žudantys, smurtaujantys, tyčiojantys tai ir pasaulis mūsų toks. Jeigu mes geri, kūrybingi, einantys į priekį, esame stiprūs, saugome savo vertybes, tai ir pasaulis toks.

Atrodo, paprasta, tačiau ir sudėtinga. Kodėl? Nes mes esame tai, apie ką galvojame. Mes esame mūsų minčių rezultatas... Pirma būna mintis, kuri sukelia emocijas ir jausmus, po ko eina elgsena. Taigi, mes esame tai ką galvojame. Mes patiriame tik tai, kas yra mūsų viduje, ir nieko kito. Jei jaučiame meilę, aplink matysime meilę, jei jaučiame pyktį, pasaulis atrodys grėsmingas. Bet mūsų mintims poveikį daro ir mūsų aplinka. Jei į save įsileisime negatyvią informaciją, vaizdus, emocijas, tai mūsų mintys bus agresyvios, piktos ir naikinančios. Jeigu į save įsileisime pozityvią informaciją, vaizdus, emocijas, tai mintys bus ramios, geros ir kūrybiškos, kuriančios... Visi įvykiai prasideda nuo minties. Kaip ir pasaulis nuo ŽODŽIO. O žodis ir yra mintis.

BET JUK MES GALIME RINKTIS. Mes esame laisvi... Laisvi savo pasirinkimuose... Tačiau laisvė be atsakomybės yra iškrypimas. Mes atsakome už tai ką darome ar nedarome su savimi ir savo gyvenimu. Todėl viskas, ką mes turime savo gyvenime, yra mūsų atsakomybė. Tiesiog reikia ją suvokti ir prisiimti. Labai daug žmonių nuo jos bėga kaltindami kitus, aplinkybes, blogą karmą ar dar ką... – ką tik nori. Nepatinka? Bet juk mes patys tai pasirinkome. Net pačioje beviltiškiausioje situacijoje galime nuspręsti, ką darysime toliau. Žinoma mes esame tik žmonės. Klystame, klumpame, darome klaidas, nemokame, nesuprantame, nežinome... Reikia suvokti, kad praeityje jau nieko nepakeisime. Ji jau atiduota į istorijos archyvus...

Esmė - mes dabar. Taip, kartais tiesiog tenka per skausmą apsispręsti, stotis ir eiti. Tačiau reikia pasirinkti ir svarbu pasirinkti teisingai... Pradėti nors po vieną mažą žingsnelį, net jei ir nelabai supranti, kur?... EITI.

Visi pokyčiai prasideda nuo minčių. Pakeitus mintis keičiasi mūsų emocijos, jausmai ir reakcijos į įvykius, keičiasi elgesys. Įvykus šiems pokyčiams, keičiasi ir žmogaus veiklos rezultatai. Taigi norint atsisakyti priklausomybių, savidestrukcijos - svarbu suprasti, kad atsisakyti pavyks tik pakeitusi savo mintis, mąstymą – emocijas, jausmus - elgesį, reakcijas, veiksmus... tada ir rezultatą gausime tokį kokio norime. Šie pokyčiai neateina savaime. Tai darbas su savimi, kuris prasideda nuraminus, išgyvendinus senas mintis, atgavus pusiausvyrą, suvaldžius reakcijas... Paėmus savo gyvenimo kontrolės vairą į savo rankas...

Akcijos metu maitinsime „Baltą Vilką“ pagrindiniu jo maistu - pozityviomis mintimis, pusiausvyra, koncentracija, žiniomis, sąmoningumu ir kitais dalykais padedančiais pasiekti teigiamų pokyčių žmogaus gyvenime.

 

Siekiant sumažinti, laisvės atėmimo vietose esančių suimtųjų ir nuteistųjų psichoaktyvių medžiagų vartojimo (narkotikų, alkoholio, tabako) ir kitų priklausomybių neigiamas pasekmes bei įgyvendinti Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2015 m. gruodžio mėn. 14 d. įsakymu Nr. V-481 patvirtinto „Bausmių vykdymo sistemos įstaigų veiklos narkotikų kontrolės ir vartojimo prevencijos srityje aprašo“ priemones, Kauno tardymo izoliatorius, Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija kartu su Valstybiniu psichikos sveikatos centru organizuoja akciją „Baltas vilkas“.

Akcijos metu įkalinimo įstaigose bus propaguojama blaivi elgsena ir sveika gyvensena, analizuojamos suimtųjų ir/ar nuteistųjų problemos, susijusios su žalingu psichoaktyvių medžiagų vartojimu ir kitomis priklausomybėmis bei poreikis jas spręsti siekiant sumažinti jų neigiamą įtaką asmens gyvenimui. Akcijos metu, naudojant vaizdo ir kitą medžiagą, bus organizuojami įvairūs šviečiamieji-informaciniai užsiėmimai, skaitomi pranešimai, skirti psichoaktyvių medžiagų vartojimo ir kitų priklausomybių sukeltų padarinių mažinimui, teikiama psichologinė pagalba priklausomiems asmenims. Periodiškai veiks radijo laida, kurioje specialistai atsakinės į suimtųjų ir/ar nuteistųjų klausimus, susijusius su šia problematika, jos daroma žala, pagalba sau bei galimybe atsisakyti priklausomybių. Taip pat bus organizuojami konkursai: vaizduojamojo meno darbų (piešinių, atviručių ir kt. kūrinių) konkursas „Atsigręžiant į save“ bei literatūros kūrinių (esė, rašinio, eilėraščio ir kt. kūrinių) konkursas „Neišmoktos pamokos“. Pagal poreikį bus organizuojami mokymai darbuotojams.

 

Prie akcijos galite prisidėti asmenine patirtimi, profesinėmis žiniomis ir parama konkursams (popieriumi, drobe, moliu, dažais, teptukais ir kitomis priemonėmis meno darbams atlikti).

 

RENGINIAI

Menas – tai vienintelė universali kalba, kurią sukūrė žmonija. Ji tokia pati visose tautose, kultūrose, religijose... Kiekvienas žmogus yra menininkas, o tapyba, piešimas, lipdymas, šokis, muzika, literatūra ir kitos meninės išraiškos formos – tikrai efektyvūs saviraiškos ir komunikacijos būdai. Ji padeda žmonėms atrasti, pažinti ne tik gyvenimą pasaulyje, bet ir išorinio pasaulio atspindį savo viduje.

Todėl.........!!!

Kviečiame Kauno tardymo izoliatoriuje esančius suimtuosius ir/ar nuteistuosius dalyvaujant Akcijos konkursuose „Atsigręžiant į save“ bei „Neišmoktos pamokos“ paieškoti vidinių ir išorinių pasaulio atspindžių savo širdyse ir „pamaitinti vidinį Baltą Vilką“.

 

Vaizduojamojo meno darbų
„Atsigręžiant į save“ konkursas

Literatūros kūrinių
„Neišmoktos pamokos" konkursas 

Konkursui tinkami darbai: piešiniai, paveikslai, atvirutės, lipdiniai ir kt. vaizduojamojo meno kūriniai.

Reikalavimai darbui: darbas turi būti tvarkingas, pabaigtas, su pavadinimu bei pasirašytu sutikimu leisti viešai jį eksponuoti.

Darbai bus atrinkti parodai ir eksponuojami: Sveikatos apsaugos ministerijoje, Kalėjimų departamente, socialinio bendravimo Facebook paskyroje „Būkime“, tinklapiuose: www.vpsc.lt, www.kaldep.lt/lt/kaunoti, http://www.kaldep.lt/lt/pravienpn-ak bei kitose vietose pagal galimybes.

 

Kūriniai laukiami iki šių metų rugpjūčio 31 d.

Konkursui tinkami kūriniai: laiškas, esė, autobiografinė esė, rašinys, pasaka, eilėraštis ir kt. literatūriniai kūriniai

Reikalavimai kūriniui: kūrinys turi būti tvarkingas, įskaitomas, pabaigtas, turėti pavadinimą bei pasirašytas sutikimas viešai publikuoti.

Iš atrinktų kūrinių bus sudarytas ir atspausdintas albumas, kurį bus galima rasti įkalinimo įstaigų bibliotekose, socialinio bendravimo Facebook paskyroje „Būkime" ir internetinėse svetainėse: www.vpsc.lt, www.kaldep.lt/lt/kaunoti, http://www.kaldep.lt/lt/pravienpn-ak.

 

Kūriniai laukiami iki šių metų rugpjūčio 31 d.

 

REGULIARŪS RENGINIAI

Laikas

Renginiai

Kauno tardymo izoliatorius
Pirmadienis  Relaksacijos užsiėmimas
Trečiadienis Relaksacijos užsiėmimas
Penktadienis Literatūrinė popietė
Pirmadienis-Penktadienis Psichologinis konsultavimas
Pirmadienis-Sekmadienis Veikia klausimų dėžutė
Paskutinis mėnesio ketvirtadienis Radijo laida „Atsakant į klausimus"
Pirmas mėnesio ketvirtadienis Prevencinės vaizdo medžiagos peržiūra ir aptarimas
Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija
Pirmadienis Relaksacijos užsiėmimas
Trečiadienis Relaksacijos užsiėmimas
Penktadienis Literatūrinė popietė
Pirmadienis-Penktadienis Psichologinis konsultavimas
Pirmadienis-Sekmadienis Veikia klausimų dėžutė
Paskutinis mėnesio ketvirtadienis Radijo laida  „Atsakant į klausimus"
Pirmas mėnesio ketvirtadienis Prevencinės vaizdo medžiagos peržiūra ir aptarimas

 

 

SUSITIKIMAI:

Kovo 10 d. Kauno tardymo izoliatoriuje vyko Valstybinio psichikos sveikatos centro, priklausomybių ligų skyriaus ir Kauno tardymo izoliatoriaus specialistų susitikimas dėl Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2015 m. gruodžio mėn. 14 d. įsakymu Nr. V-481 patvirtinto „Bausmių vykdymo sistemos įstaigų veiklos narkotikų kontrolės ir vartojimo prevencijos srityje aprašo“ priemonių aptarimo. Susitikimo metu aptartos tarpinstitucinio bendradarbiavimo galimybės, psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijos įgyvendinimo priemonės Kauno tardymo izoliatoriuje, sudarytas veiksmų planas. Susitikime dalyvavo VPSC Priklausomybės ligų skyriaus specialistės L. Ignatavičiūtė, R. Čižauskaitė, KTI Psichologinės tarnybos viršininkė L. Ižganaitienė, Psichologinės tarnybos specialistė J. Marcinkevičienė, Socialinės reabilitacijos viršininkė V. Pitkauskienė.

 nuotr1

Balandžio 7 d. Kauno tardymo izoliatoriuje (KTI) vyko Valstybinio psichikos sveikatos centro Priklausomybių ligų skyriaus ir Kauno tardymo izoliatoriaus specialistų susitikimas dėl psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencijos renginių aptarimo ir akcijos „Baltas Vilkas“ paskelbimo. Susitikime dalyvavo VPSC Priklausomybės ligų skyriaus specialistės L. Ignatavičiūtė, R. Čižauskaitė, KTI Psichologinės tarnybos viršininkė L. Ižganaitienė, Psichologinės tarnybos specialistė J. Marcinkevičienė, Socialinės reabilitacijos skyriaus viršininkė V. Pitkauskienė, Socialinės reabilitacijos skyriaus būrio viršininkai P. Bačiauskas, V. Metrikienė, bibliotekininkė G. Trutnevytė.
Gegužės 5 d. Kauno tardymo izoliatoriuje vyko radijo laida, kurios metu buvo pristatyta akcija „Baltas Vilkas“. Radijo laidoje pasisakė VPSC Priklausomybės ligų skyriaus specialistės L. Ignatavičiūtė, R. Čižauskaitė ir Savižudybių prevencijos biuro specialistė R. Klovaitė.

 nuotr2

Gegužės 5 d. Kauno tardymo izoliatoriuje vyko susitikimas su nuteistaisiais, dirbančiais ūkio aptarnavimo būryje. Susitikimo metu buvo pristatyta akcija „Baltas Vilkas“, aptartos nuteistųjų, dirbančių ūkio aptarnavimo būryje, problemos, poreikiai ir pagalbos galimybės. Susitikime dalyvavo VPSC Priklausomybės ligų skyriaus specialistės L. Ignatavičiūtė, R. Čižauskaitė, Savižudybių prevencijos biuro specialistė R. Klovaitė, KTI Psichologinės tarnybos specialistė J. Marcinkevičienė, Socialinės reabilitacijos skyriaus viršininkė V. Pitkauskienė, Socialinės reabilitacijos skyriaus būrio viršininkai V. Metrikienė ir T. Juozainis.
Gegužės 5 d. Pravieniškių pataisos namų-atviroje kolonijoje vyko Valstybinio psichikos sveikatos centro, priklausomybių ligų skyriaus, Savižudybių prevencijos biuro ir Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos Psichologinės tarnybos specialistų susitikimas dėl akcijos „Baltas Vilkas“ priemonių vykdymo organizavimo. Susitikimo metu aptartos tarpinstitucinio bendradarbiavimo galimybės, psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijos įgyvendinimo priemonės Pravieniškių pataisos namų-atviroje kolonijoje, sudarytas veiksmų planas. Susitikime dalyvavo VPSC Priklausomybės ligų skyriaus specialistės L. Ignatavičiūtė, R. Čižauskaitė, Savižudybių prevencijos biuro specialistė R. Klovaitė, Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos Psichologinės tarnybos viršininkė R. Kasperienė, Psichologinės tarnybos vyresniosios specialistės G. Gutmanaitė, G. Nomeikienė, L. Rauluševičienė, Psichologinės tarnybos specialistės R. Trakimavičiūtė, I. Jonaitienė.

 

Gegužės 5 d. Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos 2-ame sektoriuje vyko susitikimas su nuteistaisiais. Susitikimo metu buvo pristatyta akcija „Baltas Vilkas“, aptartos nuteistųjų problemos, poreikiai ir pagalbos galimybės. Susitikime dalyvavo VPSC Priklausomybės ligų skyriaus specialistės L. Ignatavičiūtė, R. Čižauskaitė, Savižudybių prevencijos biuro specialistė R. Klovaitė, Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos Psichologinės tarnybos viršininkė R. Kasperienė, Psichologinės tarnybos vyresniosios specialistės G. Gutmanaitė, G. Nomeikienė, L. Rauluševičienė, Psichologinės tarnybos specialistės R. Trakimavičiūtė, I. Jonaitienė.

 

MEDŽIAGA:

 

Relaksacijos įrašas:

Prevencinė vaizdo medžiaga:

Šviečiamoji informacija:

Rekomenduojama literatūra:

PROGRESYVIĄ RAUMENŲ RELAKSACIJĄ (metodo autorius E.Jacobson.)

 AUTOGENINĘ TRENIRUOTĘ (metodo autorius J.H.Schultz)

Relaksacijos užsiėmimas (mp3 failas)

 

 Alkoholis "veža"?!

 
V. Landsbergio filmukai:
"Lapatai, lapatai nuo kalniuko..."
"Erelis"

 

 Pagalba priklausomybės ligų klausimais

 

 

Relaksacijos užsiėmimų programa

Viktor E. Frankl „Žmogus ieško prasmės“

Anotacija:

"Suaugusio žmogaus gyvenime svarbiausias yra prasmės siekimas ir atradimas."Šis principas tapo vadinamosios trečiosios Vienos psichoterapijos mokyklos kūrėjo, austrų neorologo ir psichiatro Viktoro Emilio Franklio gyvenimo ir kūrybos šerdimi. Jis pasiūlė vieną pirmųjų egzistencinių psichoterapinių sistemų, šalia kūniškojo ir psichinio iškėlęs dvasinio matmens svarbą pilnaverčiam žmogaus gyvenimui ir ypač jo sveikatai. Šis matmuo apima tokius svarbius žmogaus atributus kaip prasmės siekimas, orientacija į gyvenimo tikslų realizavimą, kūrybiškumas, vaizduotė, intuicija, savo galimos ateities įžvalga, sugebėjimas mylėti, išgirsti sąžinės balsą. Savo psichologinę teoriją Viktoras E. Franklis pavadino logoterapija – sistema, padedančia žmogui ieškoti savo gyvenimo prasmės ir ją atrasti.

Šią knygą "Žmogus ieško prasmės" sudaro dvi dalys:

Pirmoji – tai psichologo išgyvenimai fašistinėse koncentracijos stovyklose, tarsi atsakymas į klausimą, kaip žmogus gali ištverti tokiomis nežmoniškomis sąlygomis.

Antroje dalyje autorius apžvelgia savo pažiūras į psichoterapiją, tarsi atsakydamas į klausimą: o kas gi gali žmogui padėti ištverti kasdienybę?

Knygoje suformuluoti ir trys svarbiausi logoterapijos principai:

1) gyvenimas yra besąlygiškai prasmingas;

2) kiekvienam žmogui būdingas prasmės siekimas, kuris yra svarbiausias gyvenimo variklis;

3) kiekvienas žmogus laisvas pasinaudoti galimybe atrasti prasmę ar ne.

 

C. S. Lewis „Kančios problema“

Anotacija

Kad ir kokia būtų jūsų gyvenimo filosofija, kada nors teks ją išmėginti, susidūrus su kančia ar pačiam ją patyrus. Jei Dievas yra, kodėl žmonės ir gyvūnai turi kentėti? C. S. Lewisas su didžiule užuojauta ir be galo įžvalgiai imasi išnarplioti šią painiavą, suteikdamas skaitytojui viltį, pasitelkdamas išmintį ir gilų žmogaus prigimties supratimą. Jis siūlo skaitytojams savo paties tvirtą įsitikinimą, kad, kai reikia ištverti kančią, truputis narsos padeda labiau, negu daug žinojimo, truputis žmogiškos užuojautos – labiau negu daug narsos, o labiausiai už viską gelbsti net mažiausias Dievo meilės lašas. Ši knyga padės daugybei žmonių naujai pažvelgti į tai, kas jiems iki šiol atrodė savaime suprantama ir atvers galimybes, apie kurias anksčiau nebūtų nė pagalvoję.

 

 

 

 

 

Akcijos įgyvendinimo laikotarpis 2016 metai

logo1   vpsc  logo3

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.