Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

Paskelbta 2017 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita

drug report

 

 Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro (EMCDDA) paskelbtoje „2017 m. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaitoje atkreipiamas dėmesys į kelis susirūpinimą keliančius neteisėtų opioidų – medžiagų, kurios tebesiejamos su aukštu sergamumo ir mirtingumo lygiu Europoje – rinkos pokyčius. Heroinas yra dažniausiai Europos narkotikų rinkoje parduodamas opioidas. Narkotikų tiekimas ir rinka

Europos narkotikų rinka toliau plėtojasi – per pastarąjį dešimtmetį joje atsirado daug naujų psichoaktyviųjų medžiagų. Pastarieji neteisėtos narkotikų rinkos pokyčiai, daugiausia susiję su globalizacija ir naujomis technologijomis – tai inovacijos narkotikų gamybos srityje ir novatoriški kontrabandos būdai, besiformuojantys nauji kontrabandos keliai ir interneto rinkos. Pastebima, kad tamsiojo interneto rinkose vykdoma prekyba dažniausiai susijusi su narkotikais. Dažniausiai konfiskuojamas narkotikas – kanapės (konfiskavimo atvejai Europoje sudaro daugiau kaip 70 proc.), kokainas – 9 proc., amfetaminai – 5 proc., heroinas – 5 proc., MDMA – 2 proc.

Iki 2016 m. pabaigos EMCDDA stebėjo daugiau kaip 620 naujų Europos narkotikų rinkoje atsiradusių psichoaktyviųjų medžiagų. Šios medžiagos nepatenka į tarptautinių narkotikų kontrolės priemonių taikymo sritį ir apima įvairius narkotikus, pvz., sintetinius kanabinoidus, stimuliantus, opioidus ir benzodiazepinus.

Narkotikų vartojimo paplitimas ir tendencijos

Šiuo metu vartojamų narkotinių medžiagų įvairovė Europoje didesnė nei praeityje. Narkotikų vartotojai dažnai vartoja kelis narkotikus, o individualus vartojimas skiriasi: jis gali būti eksperimentinis, dažnas arba dėl priklausomybės. Pastebima, kad narkotikus dažniau vartoja vyrai. Kanapių vartojimo paplitimas maždaug penkis kartus didesnis nei kitų medžiagų. Nors heroino ir kitų opioidų vartojimas tebėra retas reiškinys, šie narkotikai ir toliau dažniausiai siejami su žalingesnėmis narkotikų vartojimo formomis, įskaitant narkotikų švirkštimąsi.

Apskaičiuota, kad daugiau kaip 93 mln. suaugusiųjų arba šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis 15–64 metų amžiaus Europos Sąjungos gyventojų nors kartą gyvenime yra bandę neteisėtų narkotikų. Daugiau narkotikų vartojimo patirties turi vyrai – 56,8 mln., moterys – 36,8 mln. Dažniausiai išbandomas narkotikas yra kanapės (53,8 mln. vyrų ir 34,1 mln. moterų). Nors kartą gyvenime kokaino pabandė (12,2 mln. vyrų ir 5,3 mln. moterų), MDMA (9,3 mln. vyrų ir 4,7 mln. moterų) ir amfetaminų (8,4 mln. vyrų ir 4,2 mln. moterų). Kanapės – ko gero visose amžiaus grupėse dažniausiai vartojamas neteisėtas narkotikas. Paprastai jis rūkomas, o Europoje – dažnai maišomas su tabaku. Apskaičiuota, kad nors kartą gyvenime kanapes išbandė 87,7 mln. Europos (15–64 metų amžiaus) suaugusiųjų arba 26,3 proc. šios amžiaus grupės žmonių.

Su narkotikais susijusi žala ir atsakomosios priemonės

Pripažįstama, kad dėl neteisėtų narkotikų vartojimo labai didėja visuotinė ligų našta. Neteisėtų narkotikų vartojimas siejamas su lėtinėmis ir ūminėmis sveikatos problemomis, kurias apsunkina įvairūs veiksniai, t.y. medžiagų savybės, narkotikų vartojimo būdas, asmeninis pažeidžiamumas, socialinės narkotikų vartojimo aplinkybės. Opioidų vartojimas vis dar siejamas su daugeliu ligų ir mirties dėl narkotikų atvejų. Riziką didina švirkščiamųjų narkotikų vartojimas.

Nacionaliniuose kovos su narkotikais strategijų dokumentuose pritariama suderintam požiūriui į kovos su narkotikais politiką, nustatytą ES kovos su narkotikais strategijoje (2013–2020 m.) ir veiksmų planuose (2013–2016 m. ir 2017–2020 m.), kuriuose vienodai pabrėžiama narkotikų paklausos ir pasiūlos mažinimo svarba.

Pastebima, kad prevencijos klausimą Europos šalys sprendžia labai įvairiai: kai kurios iš jų yra linkusios taikyti platesnius bendruomeninius ir su aplinka susijusius metodus (pvz., reglamentuoti alkoholį ir naktinį gyvenimą), o kitos pirmiausia taiko vadovais grindžiamas programas. Pažeidžiamų asmenų grupėms skirtos atrankinės prevencijos atsakomosios priemonės Europos šalyse įgyvendinamos imantis intervencinių veiksmų, kuriais atsižvelgiama ir į pavienių asmenų elgesį, ir į socialines aplinkybes.

Priklausomybės nuo narkotikų vartojimo gydymas yra svarbiausia intervencinė priemonė, taikoma problemų dėl narkotikų vartojimo, įskaitant priklausomybę, patiriantiems asmenims. Ataskaitoje pabrėžiama, kad užtikrinti geras galimybes naudotis tinkamomis gydymo paslaugomis yra svarbus politikos tikslas.

Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita. Tendencijos ir pokyčiai. (2017 m.) >>>

http://www.emcdda.europa.eu/publications/edr/trends-developments/2017

 

Pagal Europos narkotikų paplitimo ataskaitos (2017 m.) medžiagą

parengė Priklausomybės ligų skyriaus

vyr. specialistė Daiva Daunienė

tel. (8-5) 210 28 15, el.p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

 

 

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.