Korupcijos prevencija

Jei Valstybiniame psichikos sveikatos centre susidūrėte su korupcijos atvejais, darbuotojų piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi arba likote nepatenkinti aptarnavimo kokybe, prašome pranešti el. p. info@vpsc.lt arba tel. +370 5 2671811. Bus reaguojama ir į anoniminius pranešimus.

Daugiau apie korupcijos prevenciją >>>

Info ASIS naudotojams

atkurimas100

 

i79rdt4931

nerukysiult

vilkai

trans_logo

i79rdt4931

i79rdt4931

Tarptautinė vaisiaus alkoholinio sindromo diena

vaikasKaip ir kasmet devintojo, rugsėjo mėnesio, 9 dieną, minima Pasaulinė vaisiaus alkoholinio sindromo diena. Tiek, kiek užtrunka išnešioti vaikelį. Gimtis ir vaikystė be psichiką veikiančiųjų medžiagų - didžiausia dovana vaikui. Nieko nekainuojanti, bet labai brangi. BLAIVI GYVENIMO PRADŽIA.

Tyrimų duomenimis moterys, 2-70 proc., vartoja alkoholį ir besilaukdamos. Tikėtina, kad didžioji dalis nepagalvoja ir apie alkoholio vartojimo prieš nėštumą pavojus. Tuo tarpu genetikai akcentuoja, kad alkoholis - dažniausiai vartojamas teratogenas žmogaus embrionui (vaisiui) ir raidos defektus lemia dažniau nei bet kokie vartojami vaistai.

Alkoholio vartojimas per nėštumą gali lemti vaisiaus augimo atsilikimą, CNS funkcijų sutrikimus, veido srities ir galvos anomalijas, griaučių ir kitų sistemų anomalijas.

 

Mokslo įrodyta, kad alkoholio vartojimas sumažina moters vaisingumą, o jo vartojimas iki pastojimo ir per nėštumą - didina persileidimų bei vaisiaus mirties riziką. Alkoholio vartojimas per nėštumą trumpina nėštumo trukmę, didina priešlaikinio gimdymo riziką.

Svarbu žinoti, kad reguliariai vartojant net ir nedidelius alkoholio kiekius didėja persileidimų, vaisiaus augimo atsilikimo rizika, tai gali lemti vaiko protinės raidos sutrikimus po gimimo. Vienkartinės didelės alkoholio dozės ankstyvą nėštumo laikotarpį lemia CNS raidos sutrikimą, kuris po gimimo gali pasireikšti elgsenos sutrikimais. Jei moteris yra priklausoma nuo alkoholio vaisiaus alkoholinio sidromo (alkoholinės embriopatijos) (VAS) rizika itin didelė.

VAS būdinga vaiko fizinio vystymosi atsilikimas, CNS funkcijos sutrikimas bei smegenų struktūros pokyčiai ir tipinės veido stigmos. Tai negrįžtami pokyčiai, kurių galėtų nebūti iš viso, jei moteris nevartotų alkoholio. Specifinio gydymo nėra.

Oficialiai VAS mūsų šalyje nustatomi pavieniais atvejais, tačiau, atsižvelgiant į didelį alkoholio suvartojimo lygį, tikėtina, kad gana retai diagnozuojami. Nuo VAS nukentėję asmenys dažnai būna hiperaktyvūs, impulsyvūs, jų prasti socialiniai įgūdžiai ir socialinė branda, sunkiai adaptuojasi, linkę į agresiją, smurtauja. JAV išleista edukologo Jody Allen Crowe knyga ,,Pražūtingas ryšys" apie prenatalinio alkoholio vartojimo sukeltų vaiko elgesio sutrikimų ryšį su smurtiniu elgesiu. O smurtinis elgesys didelė socialinė problema mūsų šalyje.

Išvengti alkoholio nulemtų vaisiaus sutrikimų galima labai paprastai – VISIŠKAI NEVARTOTI ALKOHOLIO NĖŠTUMO METU, PLANUOJANT NĖŠTUMĄ, MAITINANT KRŪTIMI. Kai kurių gydytojų nuomone visos vaisingo amžiaus moterys turėtų apsvarstyti mintį apskritai atsisakyti alkoholio, nes nemaža dalis nėštumų prasideda neplanuotai.

Moteris palaikyti, skatinti atsisakyti alkoholio, o pastebėjus, kad vartoja – atkreipti jų dėmesį, motyvuojant nevartoti alkoholio ir/ar kreiptis pagalbos į specialistus gali ir šeimų nariai, giminės, draugai, kaimynai ir visi mes, suprantantys žalą ir rizikas.

Pažymint tarptautinę vaisiaus alkoholinio sindromo dieną spalio 9 d. Vilniuje lankysis ir paskaitą apie pagalbą VAS aukoms skaitys JAV gydytoja psichiatrė dr. Susan Rich.

Valstybinis psichikos sveikatos centras 2007 m. išleido informacinį leidinį ,,Alkoholis ir nėštumas" su kuriuo galima susipažinti interneto puslapyje www.vpsc.lt Šis leidinys skirtas supažindinti su alkoholio įtaka vaisiui ar kūdikiui ir pačios moters organizmui nėštumo metu.

LiMSA ir sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva ,,Mama, noriu gimti blaivas!" www.facebook.com/mamanoriugimtiblaivas

 
© 2016 Valstybinis psichikos sveikatos centras. Prašome pranešti apie netikslumus.